Naša istraživanja su iz oblasti individualnih razlika u ličnosti, inteligenciji i mentalnom zdravlju. Istražujemo i teme iz oblasti socijalno relevantnih fenomena, koji su u vezi sa ličnošću, kao što su stavovi, predrasude, stereotipi. Razvijamo nove metode za procenu crta ličnosti, sposobnosti, interesovanja, vrednosti, stavova i predrasuda. Takođe, bavimo se i izučavanjem bioloških i genetskih osnova ponašanja, što podrazumeva bavljenje fiziološkim i metaboličkim procesima, kao i genetskim polimorfizmima.

Učešćem u istraživanju ne samo što ćete pomoći da unapredimo znanja i da odgovorimo na važna pitanja o ljudskoj prirodi, već ćete imati i priliku da se upoznate sa raznim metodama i tehnikama koje se koriste u psihologiji individualnih razlika.

Ispod se nalazi lista istraživanja za koja tražimo ispitanike. Molimo Vas da imate u vidu da se istraživanja razlikuju po tome koliko vremenskog angažovanja od ispitanike traže, kao i da za pojedina istraživanja tražimo ispitanike određenih karakteristika. Takođe, u opisu studije se nalazi i informacija o tome na koji način će Vaše učešće u istraživanju biti nagrađeno.

Ukoliko ste zainteresovani da učestvujete u nekom od istraživanja, molimo Vas da kontaktirate istraživača koji sprovodi dato istraživanje preko emaila.

FAQs

Da li je moje učešće u istraživanju bezbedno?

DA! Pre nego što se započne sa izvođenjem studije, Etički odbor koji procenjuje dizajn studije i bezbednost ispitanika, daje saglasnost za izvođenje studije.

Da li su moji podaci bezbedni?

DA! Istraživači koji sprovode istraživanja su prema Etičkom kodeksu DPS u obavezi da sve informacije koje se prikupljaju istraživanjima čuvaju bezbednim. Kada se podaci koriste i saopštavaju u naučnim publikacijama, uvek se koriste grupni podaci, a ne podaci pojedinačnih ispitanika.
U nekim studijama, prikupljanje ličnih podataka nije potrebno, pa su takvi podaci anonimni. U slučajevima kada je neophodno da se neki od ličnih podataka ispitanika prikupe, ti podaci se čuvaju kao poverljivi, osim glavnog istraživača u njih niko nema uvid. Identitet ispitanika se traži u svim onim slučajevima kada se podaci o ispitaniku skupljaju u više navrata, pa je neophodno objediniti ih.
Etički kodeks Društva Psihologa Srbije možete pogledati ovde.

Šta je Saglasnost za učešće u istraživanju?

Da biste učestvovali u nekom od naših istraživanja, neophodno je da date Saglasnost za učešće. Saglasnost za učešće u istraživanju podrazumeva da ste dobili sve relevantne informacije o istraživanju. Pre nego što se saglasite, sve informacije će Vam biti date u pisanoj formi, i biće napisane jasno. Neophodno je da vašim potpisom, odnosno izborom odgovarajućeg polja na web-strani (ako se istraživanje sprovodi on-line) potvrdite da ste razumeli sve informacije i da dajete saglasnost za učešće.
U Saglasnosti za učešće u istraživanju su izložene i informacije o dobitima i potencijalnim negativnim aspektima učešća.

Šta ako se u toku učešća u istraživanju predomislim i želim da povučem svoju saglasnost za učešće?

Saglasnost za učešće u istraživanju NIJE ugovor. Svaki ispitanika ima mogućnost da u bilo kom trenutku prestane sa radom, ali Vas molimo da obavestite istraživača o tome. Ukoliko odlučite da se povučete iz učešća, to neće biti sankcionisano ni na koji način.

Da li nakon što završim svoje učešće u istraživanju imam pravo na povratnu informaciju i dodatna pojašnjenja u vezi sa studijom?

Učešće u istraživanju, osim saznajne, ima i edukativnu svrhu. Nakon što ste završili učešće u istraživanju, glavni istraživač će vam dati dodatne informacije o istraživanju. U okviru nekih istraživanja, možete dobiti i povratnu informaciju o Vašem postignuću (mogućnost za dobijanje povratne informacije će Vam biti unapred data). Takođe, ukoliko imate neka dodatna pitanja o istraživanju u kojem ste učestvovali, možete kontaktirati i glavnog istraživača preko emaila, ili u redovnom terminu konsultacija koje su izložene na ličnim stranama naših saradnika.