LIRA laboratorija je psihološka naučna laboratorija koja, kao naučna jedinica Filozofskog fakulteta u Beogradu, sprovodi kvantitativna (korelaciona, eksperimentalna) i kvalitativna istraživanja u oblastima: individualnih razlika, socijalne psihologije, mentalnog zdravlja i metanauke.
Stalno članstvo laboratorije čine istraživačice i istraživači u različitim fazama karijere, većinom zaposleni na Filozofskom fakultetu u Beogradu, ali imamo i članove i članice sa drugih fakulteta, instituta i organizacija. Kroz Program za mlade, u rad laboratorije uključene/i su i studentkinje i studenti master i osnovnih studija (3. i 4. godine) Filozofskog fakulteta u Beogradu.
Laboratorija je organizovana na principima demokratičnosti i individualne autonomije. Odluke se donose kolektivno, većinom glasova stalnih članova Laboratorije, pri čemu svako ima jednako vredno pravo glasa bez obzira na naučno zvanje i status. Procesi rada i donošenja odluka unutar laboratorije sprovode se transparentno, uz deljenu odgovornost u obavljanju poslova vezanih za rad laboratorije. Konačno, svaki član/ica ima potpunu autonomiju u svom naučno-istraživačkom radu.
Pogledajte više o istorijatu LIRA-a Laba
LIRA Lab je osnovan 2016. odlukom nastavno-naučnog veća Filozofskog fakulteta Univerziteta u Beogradu pod imenom Laboratorija za istraživanje individualnih razlika (LIRA). Laboratorija je osnovana sa ciljem izvođenja eksperimentalnih i korelacionih istraživanja u oblasti psihologije individualnih razlika uz primenu savremenih tehnika i metoda za prikupljanje podataka, te kao mesto za demonstracionu i praktičnu nastavu iz više predmeta koji se pohađaju na studijama psihologije. Prvo naučno veće LIRA činili su osnivači laboratorije, Goran Knežević, Goran Opačić, Ljiljana B. Lazarević i Danka Purić, kao i Lazar Tenjović i Aleksandar Zorić. Ostale članove su činili saradnici iz zemlje i inostranstva, kao i studenti master i doktorskih studija zainteresovani za istraživanja u oblasti psihologije individualnih razlika.
LIRA Lab je, iako primarno usmeren na istraživanje individualnih razlika, ubrzo postao mesto okupljanja istraživača sa srodnim, ali raznovrsnijim interesovanjima poput socijalne i kliničke psihologije, objedinjenih orijentacijom prema empirijskim istraživanjima i deljenim setom naučnih vrednosti. Rast broja članova i saradnika, kao i usložnjavanje tematskog programa istraživanja laboratorije izvan tema usko vezanih za invidualne razlike zahtevalo je restrukturaciju koja bi bolje odražavala postojeće stanje.
Laboratorija za istraživanje individualnih razlika menja ime u LIRA Lab 2024. godine, sa novom strukturom u vidu četiri blisko povezane grane istraživanja: invidualnih razlika, socijalne psihologije, mentalnog zdravlja i metanauke, sa otvorenom mogućnošću da se u budućnosti dodaju i nove grane istraživanja.